Предварителен договор за покупко-продажба на имот, ползи
- 26/02/2023 15:57 |
- 0 коментара
Предварителен договор за покупко-продажба на имот, ползи
Всеки, който реши да придобие недвижим имот, се сблъсква с цяла система от нормативни актове и документи, нужни за осъществяване на покупко-продажба. Разбира се, основният и най-важен документ за придобиване е нотариалният акт, с който се изповядва сделката при нотариус.Но преди да стигнете до този окончателен договор, е нужно да се премине през дълъг процес.
Защо е добре да има предварителен договор?
Предварителният договор е основата, на която се гради процесът, съпътстващ преговорите. В него се записват всички условия по сделката и начинът, по който следва да бъде изповядвана, т.е. обвързва продавача да прехвърли на купувача собствеността на недвижимия имот срещу определена цена, която пък купувачът се задължава да плати на продавача. Друго, за което е необходим предварителният договор е банковото кредитиране. Чрез договора се доказва на банката реалното искане за получаването на кредита и спомага да бъде одобрено кредитирането.
Какви условия се договарят?
Предвидено да се включи в предварителния договор е обезпечаването на сделката, цената, регламентирането на условията и отношенията, срокове и разпределянето на права и задължения.
Обезпечаване на сделката
Тази част включва информация как ще бъде закупен имотът и как точно ще бъде платено на продавача. В договора трябва да е ясно уточнено дали купувачът ще плати дължимото със собствени средства, или ще използва банково кредитиране. С това се свързва определянето на срока за плащане на дължимото към продавача или как да бъде разсрочено, което ще позволи на продавача да си набави необходимата сума.
Цена
В предварителния договор има възможност за определяне на окончателната цена за покупката на недвижимия имот.
Срок
Още в предварителния договор може да се определи и срокът за подписване на окончателния договор за прехвърляне на правото за собственост.
В тези условия се разпределят разноските при прехвърлянето на собствеността. Определя се начинът на изменение и допълване на договора, отказът от сключването на окончателния договор от някои от страните, както и санкциите в полза на увреденото лице, които ще породи този отказ.
.png)